ARS Granit
ul. Cedro Mazur 2
25-252 Kielce
(41) 302 23 10
biuro@arsgranit.pl

Napisz do nas!

Szukaj w serwisie:

Dlaczego stosować kamień naturalny?


1. Fascynujący

Blaty granitowe, blaty kamienne Kamień jest wytworem natury, posiadającym indywidualne właściwości ukształtowane przez rodzaj i wiązania minerałów wchodzących w jego skład. Zajmuje niezrównaną pozycję pośród wszystkich materiałów budowlanych . Każdy kamień jest unikalny i może być stosowany z każdym innym kamieniem lub materiałem budowlanym. Nie jest jednorodnym produktem przemysłowym, a jego różnorodne formy zawdzięczamy temu, jak powstawał.

 

2. Ekologiczny

kamień jako materiał budowlany jest praktycznie gotowym produktem natury. Energia potrzebna jest wyłącznie do jego wydobycia i obróbki, a nie - jak w przypadku innych materiałów - do produkcji. Dodatkowo nie jest to proces tak energochłonny , jak produkcja. Kamień jest wydobywany w stosunkowo niewielkich kamieniołomach, bez konieczności stosowania dużych ładunków wybuchowych. Niewykorzystane odpady mogą stanowić podstawę do rekultywacji terenów pokopalnianych lub mogą zostać przetworzone do praktycznego użycia (np. w postaci konglomeratu). W pełnym cyklu wydobycia , przetworzenia i rekultywacji nic nie zostaje utracone.

 

3. Przyjazny środowisku

Jako naturalny materiał budowlany, kamień nie zawiera składników powodujących uszczerbek na zdrowiu. Dzięki temu może być stosowany np. w kuchniach czy łazienkach. Jet ogniotrwały, a w przypadku kontaktu z ogniem nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Zanim zostanie zastosowany nie wymaga żadnych dodatkowych środków chemicznych - warstw ochronnych czy impregnatów.

 

4. Różnorodny

Żaden inny materiał budowlany nie ma tak bogatej kolorystyki i tylu wzorów jak kamień naturalny. Róne sposoby obrabiania powierzchni powodują, że gama produktów jest praktycznie nieograniczona. Dzięki temu architekci i deweloperzy maj ąszeroki wybór, pozwalający na dopasowanie materiału do projektu, jego charakteru i atmosfery, jaką ma tworzyc. Taka rónorodność sprawia, że odpowiedni obrobiony kamień naturalny jest zdolny spełnic wszelkie wymagania dotyczące materiałów budowlanych czy wykończeniowych.

 

5. Na indywidualne zapotrzebowanie

Kamień naturalny wydobywany jest w dużych blokach, a następnie cięty do pożądanego kształtu. Wielkość płyt kamiennych jest ograniczona tylko wielkością surowego bloku, a nie wielkością określoną przez maszyny produkcyjne. Kształt może zostać dostosowany do wymogów projektu. Współczesne maszyny stosowane do obróbki kamienia pozwalają ciąc po łuku i wycinać elementy wewnątrz , można więc uzyskać każdą pożądaną formę, nie tylko proste, trójkątne czy prostokątne płyty. Takie zrónicowanie procesu obróbki pozwala na spełnienie potrzeb klienta i podkreśla wyjątkowośc kamienia jako materiału budowlanego.

 

6. Długowieczny

Podczas gdy większość materiałów budowlanych po wielu latach nadaje się tylko na śmietnik, kamień naturalny pokrywa się naturalną patyną, która nie szkodzi jego pięknu. Wiele kamieni jest niczym dobre wino - z wiekiem nabierają szlachetności. Dodatkowo kamień jest łatwy i tani w utrzymaniu. Nawet wiekowe posadzki można zdemontowac, wypolerowac i na nowo ułożyc. Przy właściwym projektowaniu i budowaniu, budynki z kamienia mogą przetrwac wiele tysięcy lat.

 

7. Trójwymiarowy

Możemy zaoferowac dowolnie ukształtowaną płytę kamienną. To samo dotyczy całych brył. Nadanie powierzchni dowolnej faktury, poprzez frezowanie lub kanelowanie, może wytworzyć na kamieniu ciekawą grę barw i światłocieni. Tak obrobiony kamień, ułożony na fasadzie , podkreśla swą siłę i trwałość. Zastosowanie kamienia na gzymsach, framugach czy portalach pozwala na osiągnięcie znakomitych efektów estetycznych.

 

8. Atrakcyjny cenowo

Niezależne badania wykazały, że jeśli na koszty materiałów budowlanych spojrzymy przez pryzmat użytkowania przez 30 i więcej lat, kamień nie jest droższy niż porównywalne materiały syntetyczne. Relatywnie wysoki koszt zakupu jest rekompensowany przez trwałość materiału oraz niskie koszty czyszczenia i utrzymania.

 

9. Doskonały fizycznie

Kamień naturalny jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i ma dużą zdolnośc jego gromadzenia. Fasady z kamienia absorbują żar słoneczny i zapobiegają niepożądanemu przegrzaniu budynku. Testy wykazały , że energia potrzebna do ogrzania lub klimatyzowania wielopiętrowego budynku o kamiennej fasadzie jest znacznie mniejsza, niż w przypadku budynków, których fasady wykonano ze szkła (100-150 kWh/m2 w stosunku do 300-700 kWh/m2).

 

10. Trwały

Wysoka wytrzymałośc na ściskanie, charakterystyczna dla wielu kamieni naturalnych spowodowała, że o kamieniu mówi się jako o materiale na wieki. To najlepszy surowiec na posadzki podłogowe - trwały i o niskiej ścieralności. Podłogi wykładane granitem lub podobnymi, twardymi kamieniami, nawet po dziesiątkach lat nie mają prawie żadnych śladów zużycia.

 

Tłumaczenie i Opracowanie: Szymon Paś, "Nowy Kamieniarz" wydanie specjalne, nowykamieniarz.pl

 


powr�t

dodaj komentarz »Komentarze newsa


Brak komentarzy

Polecamy

Blaty granitowe, blaty kamienne Fila mp 90 - impregnat do blatów granitowych

Fila mp 90 to idealny impregnat do blatów z kamienia. Jako jedyny na rynku impregnat na bazie rozpuszczalnika posiada aprobatę dopuszczającą do kontaktu z żywnością

Fila MP90 idealnie nadaje się do impregnacji gresu polerowanego, oraz kamienia naturalnego. Oprócz tego zabezpiecza powierzchnie fug, ceramiki, aglomarmuru oraz nagrobków.

Fila MP90 nie zmienia koloru kamienia.
zobacz więcej

© Copyrights 2024 by ARS Granit - All rights reserved!